Samorząd Miasta Gliwice dotuje młodzieżową
sekcję szachową oraz piłki nożnej.

„Piłka nożna? Są rzeczy ważniejsze!”

Dodane: 2020-03-18

  Świat stanął do góry nogami. Wszystko przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19. Ludzkość walczy o zdrowie i życie, a temat sportu zszedł na dalszy plan.

  „Piłka nożna? Są rzeczy ważniejsze!”
  - mówi trener Carbo Gliwice Dawid Jóźwiak

  Większość europejskich lig zawiesiła rozgrywki. W wielu klubach nie odbywają się również treningi. Dotyczy to także Majer Klasy A. Gdyby wszystko toczyło się normalnym trybem, bylibyśmy już po pierwsze wiosennej kolejce. A tak pozostaje czekać w „zawieszeniu”, które nie wiadomo jak długo potrwa...
  Jak ten czas spędza trener Carbo Dawid Jóźwiak? Jakie indywidualne treningi poleca swoim podopiecznym? Czy spodziewa się przedwczesnego zakończenia sezonu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższej rozmowie. Zapraszamy do lektury!
  Od kilku dni obserwujemy rozwój światowej pandemii koronawirusa. Jak zatem wygląda teraz pana życie?
  Oczywiście brakuje mi piłki. Ale rozumiem, że są rzeczy ważniejsze. Czas bez futbolu spędzam w domu oraz w swojej firmie. W niej jestem sam, więc nic mi nie zagraża, jak i ja nie stanowię dla nikogo ryzyka. W wolnych chwilach rozmawiam z zawodnikami oraz czekam na pozytywne informacje, gdyż chcielibyśmy grać. Czy będzie nam to dane ? Tego nie wiem.
  Istnieje ryzyko, że liga w ogóle tej wiosny nie ruszy.
  Wiem, śledzę na bieżąco różne doniesienia. Chciałbym grać, ale jeśli nie będzie takiej możliwości, to poczekamy aż wirus zacznie zanikać i ruszymy z przygotowaniami do kolejnego sezonu. To będzie najdłuższy letni okres przygotowawczy, jaki miałem w życiu...
  Ale w jakiej klasie rozgrywkowej? Bo na obecną chwilę Carbo plasuje się na miejscu spadkowym. Witaj klasa B?
  Jeśli rozgrywki miałyby zostać zakończone po rundzie jesiennej, to spadek byłby niesprawiedliwy. O punkty gra się cały sezon, a nie tylko połowę! Mam nadzieję, że jeżeli piłkarska wiosna nie ruszy, to w takim przypadku nikt nie spadnie i nikt też nie awansuje. Zaczniemy po prostu sezon od nowa, w takim samym składzie drużyn.
  Jak piłkarze mogą sami dbać o formę w okresie kwarantanny? Samotne biegać po lesie, robić w domu pompki, przysiady?
  Samotne przygotowanie na poziomie A-klasy to już tylko i wyłącznie kwestia indywidualnych chęci. Można zrobić trening w domu, pobiegać po lesie czy też pójść z rodziną na spacer. Najważniejsza jest atmosfera, bo można mieć zespół 11 gwiazd, ale to nie będzie drużyna.
  Odłóżmy koronawirusa na bok. Kadra na wiosnę domknięta?
  Okienko transferowe się wydłużyło. Zostało kilka dokumentów do podpisania i mam nadzieję, że jeszcze pozyskamy środkowego obrońcę i skrzydłowego.
  Proszę o nazwiska.
  Póki co, to nie. Kamil Grosicki też pięć razy zmieniał klub, w ostatnich minutach coś nie dochodziło do skutku. Także czekamy najpierw na potwierdzenie przez Podokręg Zabrze.
  Ok. Ale szkielet kadry już jest. W porównaniu do jesieni jak on wygląda?
  Bardzo duże zmiany. Zostało sporo osób, ale na wiosnę – o ile ruszą rozgrywki - zobaczymy inne Carbo.
  To kto się pojawił?
  Michał Kuźnik (Sośnica Gliwice), Tomasz Czech (KS 94 Rachowice), Michał Żak (Iskra Połomia), Mateusz Rewucki (Młodość Rudno), Adrian Podstawa (MKS Zaborze), Bartłomiej Reczek (MKS Zaborze), Krystian Minkina (KS Zabrze-Grzybowice), Dawid Marczak (Stal Zabrze), Adrian Sikora (Gwarek Tarnowskie Góry) Sebastian Juszczyk i Sławomir Ciaś. Do tego doszło kilku zawodników w wieku 16-17 lat, którzy będą uczyć się grania w seniorach i jednocześnie wywierać presję na obecnych zawodnikach.
  Kto odszedł?
  Ciężko mi na tę chwilę powiedzieć. Ale na pewno duża część ekipy poprzedniego trenera. Wiem, że chyba nie będzie z nami Adama Górskiego, Marcina Kuglina, Marka Monety czy też Pawła Zarzyckiego.
  Udało się ściągnąć wszystkich, których trener planował mieć w zespole?
  Niestety, nie. Bardzo ciężko sprowadzić zawodników do klubu który ma 6 pkt po 15 kolejkach. Z wieloma zawodnikami jestem po słowie i jeśli wszystko się ułoży tak jak chcemy, to za jakiś czas nas wzmocnią. I będą stanowić o sile Carbo w przyszłym sezonie.
  Wyniki sparingów w okresie przygotowawczym nie napawały optymizmem.
  Zgadzam się. Jednak rezultaty meczów kontrolnych zawsze trzeba oceniać z pewnym marginesem. Jestem kibicem Górnika Zabrze, ale podam przykład Piasta Gliwice. Ten zespół w okresie przygotowawczym przed jakże udaną wiosną poprzedniego roku nie wygrał żadnego sparingu, a zdobył mistrzostwo Polski! Może pójdziemy ich śladem, bo dla nas mistrzostwem będzie utrzymanie w A-klasie.
  Najbardziej kuleje gra defensywna.
  Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby znaleźć nowych zawodników. Ale już mówiłem, że to nie taka prosta sprawa. Tak więc pozostaje granie, granie i jeszcze raz granie, tak aby załapać automatyzm. Defensywa to nie tylko czterech nominalnych obrońców. To gra całej jedenastki! Każdy musi być odpowiedzialny za to, aby bramki nie stracić. A na dodatek strzelić jedną więcej niż przeciwnik.
  Do Carbo Gliwice wrócił trener po kilku miesiącach. Po to, aby zadać kłam powiedzeniu, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki?
  Gdyby klub wyglądał tak samo, jak go opuszczałem, to bym nie wrócił. Ale zmienił się Zarząd, zmienili się zawodnicy, zatem podjąłem się utrzymania Carbo w A-klasie. Carbo to klub z historią. Więc moje ambicje, podobnie jak działaczy, sięgają wyżej niż gra w obecnej klasie rozgrywkowej. Wspólnie planujemy przywrócić klubowi markę.
  Gdzie trener pracował w okresie między jednym, a drugim zatrudnieniem w Carbo?
  Przeżyłem rundę życia w LKS Gardawice. To klub z Orzesza, grający w Podokręgu Tychy. Pracowałem tam z super chłopakami. Jak przyszedłem, zespół zajmował 7. miejsce po rundzie jesiennej. A wiosną przegraliśmy tylko 1 mecz, zanotowaliśmy tylko 1 remis, a tak to odnieśliśmy same zwycięstwa! Zabrakło „oczka” i zrobilibyśmy niespodziewany awans!
  Następnie trafiłem do klubu gdzie zaczynałem przygodę z piłką, czyli do Zaborza. Moi podopieczni nie grzeszyli skutecznością, bo gdyby nie to, to Zaborze nie walczyłoby o utrzymanie, a zajmowało miejsce w środku tabeli.
  Dziękuję za rozmowę.

  rozmawiał: Błażej Kupski

Copyright © 2009-2018 Klub Sportowy Carbo - Gliwice. Wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt: Klub Sportowy Carbo - Gliwice, ul. Lekarska 5, 41-151 Gliwice - Ostropa, tel: 32 234 82 11, fax: 32 234 82 94.


Nawigacja

Polityka prywatności | Strona główna | Kontakt i informacje | Stadion | Historia | Aktualności | Kadra | Tabela ligowa | Terminarz | Statystyki | Szkolenie dzieci i młodzieży | Szkolenie dzieci i młodzieży | Galeria | Sponsorzy | Sekcja szachowa

Ostatnie spotkanie

2019-11-16, godz. 14:00

 

Carbo Gliwice

vs

Orzeł Stanica

2

:

5

Sponsorzy

Następne spotkanie

-, godz. -:-

 

Carbo Gliwice

vs

Zryw Radonia

-

:

-

Tabela ligowa

 

1.

Gwiazda Chudów

38

2.

Burza Borowa Wieś

38

3.

Tempo Paniówki

32

4.

Start Sierakowice

32

5.

Naprzód Żernica

30

6.

Gwarek Zabrze

24

7.

Młodość Rudno

21

8.

Zryw Radonia

20

9.

Ruch Kozłów

20

10.

Walka Zabrze

20

Zobacz więcej

Tabela strzelców

Hluzow Mateusz

4

Maksym Szymon

3

Adamczyk Marek

3

Zobacz więcej